Skarby Mazur Zachodnich - Kanał Elbląski

2013-01-18 14:23:09 (ost. akt: 2013-01-31 08:40:33)

Kanał Elbląski łączący Ostródę z Elblągiem jest atrakcją turystyczną na skalę światową. Corocznie odwiedzany przez tysiące turystów z kraju i ze świata.

Kanał Elbląski

Kanał Elbląski

Autor: Żegluga Ostródzko-Elbląska

Tak wysoka ranga tego systemu szlaków wodnych wynika z unikalności jego rozwiązań w skali światowego budownictwa hydrotechnicznego. Budowany w latach 1844-1881 dla celów gospodarczych – funkcjonuje do dziś wprawiając w podziw turystów. Kanał jest jedynym w Europie kanałem, z czynnym - ponad 120-letnim - systemem lądowego przewozu statków.

Cztery śluzy i pięć pochylni, służących pokonaniu niemal 100-metrowej różnicy poziomów wód pomiędzy mazurskim jeziorem Pniewo a żuławskim jeziorem Druzno, to najoryginalniejsze z rozwiązań, które wyróżniają ten XIX-wieczny cud techniki. Pochylnie, to najbardziej niespotykane urządzenia sprawiające, że statki poruszają się po lądzie pod górę i z góry, na specjalnych szynowych platformach napędzanych kołami wodnymi.

Działanie pochylni można podziwiać na terenie gminy Pasłęk i Rychliki (powiat elbląski). Cały szlak składa się z trzech odcinków głównych o łącznej długości 130 km oraz z wielu odgałęzień wodnych, obejmujących jeziora i żeglowne odcinki rzek. Najdłuższy z nich łączy Ostródę z Elblągiem (stąd nazwa), drugi – Miłomłyn z Iławą, a trzeci – Ostródę ze Starymi Jabłonkami. Poprzez rzekę Elbląg i Zalew Wiślany kanał łączy Mazury Zachodnie z Morzem Bałtyckim.