Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

"Góry na Mazurach? Ależ tak! Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich turyści nazywają mazurskimi Bieszczadami. Góra Dylewska - najwyższy punkt parku, 312 m n.p.m. - wznosi się w Wysokiej Wsi. Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa i początek ścieżki edukacyjnej, prowadzącej do Rezerwatu Jeziora Francuskiego. To zaklęte miejsce owiane jest mroczną legendą. Stacjonujący tutaj napoleońscy żołnierze zamierzali porwać piękne dziewczęta z sąsiedniej wioski. Dowiedziawszy się o tych zamiarach, mężczyźni zamieszkujący ową wieś zapędzili żołnierzy na jezioro, które pokrywał lód. Ten pękł z hukiem, a złoczyńcy zapadli się na zawsze. Od tamtej pory jezioro jest nazywane Francuskim.
Przemierzając wąwozy, wzgórza i doliny odkryjemy ruiny domów i podziemne piwniczki. Zachowując się cicho i bacznie obserwując otoczenie, zobaczymy muflony. Te sprowadzone niegdyś z Korsyki i Sardynii dzikie owce o skręconych rogach dobrze zaaklimatyzowały się na Mazurach.
Wzgórza Dylewskie bajkowo wyglądają zima, która ze względu na mikroklimat trwa dłużej niż w innych miejscach Mazur Zachodnich. Miłośnicy nart biegowych znajdą tu doskonałe warunki - tak klimatyczne, jak i terenowe. Powinni też wziąć udział w organizowanym od 2006 roku Biegów Sasinów. Ale - jak na góry przystało - można tu też pozjeżdżać na nartach - nieopodal Wysokiej Wsi znajduje się wyciąg narciarski, a także ekskluzywny Hotel Dr Irena Eris z centrum SPA."

Atrakcja położona w pobliżu jezior:

Podobne atrakcje turystyczne