Szlak: Czerwony - pętla na Dylewską Górę

Brzydowo - Kraplewo – Dziadyk – Ryn – Bednarka – Miejska Wola – Dylewska Góra – Wysoka Wieś – Pietrzwałd – Rudno – Brzydowo

Na szlaku znajduje się najwyższy punkt w regionie - Dylewska Góra o wysokości 2312 m n.p.m., niedaleko szczytu SPA Dr. Irana Eris oraz pensjonat Stara Szkoła. Poniżej szczytu niedaleko od szlaku rezerwat przyrody Jezioro Francuskie. W Pietrzwałdzie niewielki zabytkowy, barokowy kościół. W Kraplewie Dwór z restauracją i pokojami gościnnymi.
W Brzydowie spotykamy dwa inne szlaki, można nimi kontynuować wycieczkę do Ostródy, Samborowa lub Starych Jabłonek.

Oznakowanie konserwowane wiosną 2012.

Czerwony - pętla na Dylewską Górę - przewodnik po szlaku

 • 01

  Brzydowo

  Z centrum Brzydowa wyjeżdżamy na wschód asfaltową drogą w kierunku Kraplewa (tą samą drogą prowadzi żółty szlak dochodzący w lewo przez Lichtajny do Ostródy oraz zielony biegnący prosto, przez Szyldak i Stare Jabłonki również do Ostródy).

 • 02

  Kraplewo

  Przy kapliczce przed Kraplewem kierujemy się w prawo. W Kraplewie warto obejrzeć kościół ewangelicki pw. Trójcy Świętej. Zbudowany w 1848r. w konstrukcji muru pruskiego. Przy kościele drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej z XVIII wieku.

 • 03

  Dziadyk

  Z Kraplewa wyjeżdżamy w prawo szosą w kierunku Rynu. Po drodze mijamy osadę Dziadyk, w której możemy odnaleźć trzy staropruskie kurhany leżące na polu za wsią, doskonale widoczne z drogi.

 • 04

  Ryn

  Dojeżdżamy do Rynu, byłego folwarku, w którym zachował się interesujący dwór.

  od początku: 0km | do celu: 29km

 • 05

  Bednarki

  Skręt w prawo i dalej szosą dojeżdżamy do wsi Bednarki, które kiedyś były częścią dóbr Zajączki (tu dochodzi z prawej zielony szlak biegnący do Pietrzwałdu). W 1909r. właścicielami folwarku była rodzina von Schenck oraz Luis Bode. Obecnie istnieje tu stadnina koni wierzchowych.

 • 06

  Kaczeniec

  Z Bednarek drogą szutrową dojeżdżamy do szosy w miejscu nieistniejącej dziś osady Kaczeniec, gdzie skręcamy w lewo.

 • 07

  Miejska Wola

  Przed Miejską Wolą skręcamy w prawo (tu z lewej dochodzi szlak niebieski biegnący z Gierzwałdu przez Szczepankowo, ale w Miejskiej Woli odchodzi on w lewo w kierunku Dylewo, Klonowo, Wygodę, Lubstynek i Glaznoty do Pietrzwałdu).

 • 08 Dylewska Góra

  Dylewska Góra

  Szosą docieramy w okolice Jeziora Francuskiego i tu mijając niebieski szlak pieszy, wjeżdżamy w leśną drogę prowadzącą wraz ze ścieżką dydaktyczną do Wysokiej Wsi. Po drodze mijamy Dylewską Górę (312 m n.p.m.). W Wysokiej Wsi na rozdrożu skręcamy w prawo (tu dochodzi z lewej i kończy się szlak żółty, prowadzący od Pola Bitwy Grunwaldzkiej) i jedziemy w dół szosą, aż do Pietrzwałdu.

 • 09

  Pierzwałd

  Wieś wymieniana jest już w 1337r. Najciekawszym zabytkiem jest tu drewniany kościół pw. Św. Piotra w Okowach. We wnętrzu zachował się barokowy ołtarz w formie tryptyku z początku XVIII wieku.

 • 10

  Rudno

  Z Pietrzwałdu szutrową drogą kierujemy się w kierunku Rudna, mijając po drodze bardzo malownicze widoki. Z centrum Rudna skręcamy dwa razy w lewo i żużlową drogą docieramy do Brzydowa, gdzie kończy się trasa.

Kolor szlaku
Długość
29 km
Czas przejścia
-
Poziom trudności
-
Miejscowość startu
Brzydowo
Miejscowość końca
Brzydowo