Szlak: Niebieski - z Łukty

Łukta – Molza – Dąg – Plichta – Tabórz – Niedźwiady – Białka – Kolonia Florczaki – Dragolice – Łukta.

Szlakiem tym dostaniemy się do słynnego Rezerwatu Sosny Taborskiej. Za rezerwatem odbijając nieco od szlaku można odpocząć na plaży w centrum Taborza. Kilka kilometrów dalej jest kąpielisko nad jeziorem Gil z dużym pomostem.
Z centrum Łukty wyjeżdżamy drogą asfaltową w kierunku Ostródy. Po ok. 1 km skręcamy w lewo szosą asfaltową w kierunku wsi Molza. Wieś powstała w XV w. Na wzgórzu na zachód od wsi istniał kiedyś wiatrak. Obecnie we wsi, w budynku byłej szkoły mieści się Dom Pomocy Społecznej dla osób w podeszłym wieku. Przez wieś przejeżdżamy prosto kierując się asfaltowa szosą do Dągu (tu dochodzi z lewej strony od Leśniczówki Śmieszny Kąt czerwony szlak wielkiej pętli olsztyńskiej prowadzący między innymi przez Gietrzwałd, Stare Jabłonki i Guzowy Piec. Osadę Dąg założono w 1362 r. na początku XX w. zamieszkiwali ją przede wszystkim pracownicy leśni. Z Dągu szosą udajemy się do Plichty, śródleśnej osady położonej na rozległej polanie (tu czerwony szlak odchodzi w kierunku Starych Jabłonej a równolegle do naszego szlaku zaczyna się szlak czarny prowadzący również do Starych jabłonek, tyle że dookoła jezior Szeląg Wielki i Szeląg Mały). Z Plichty kierujemy się na zachód, by po ok. 1,5 km przekroczyć mostek na Taborzance. Niedaleko za mostkiem skręcamy w prawo (tu opuszca nas szlak czarny dalej prowadząc prosto), kierując się do Rezerwatu Sosny Taborskiej utworzonego w celu ochrony ekotypu sosny taborskiej. Obszar rezerwatu porośnięty jest drzewostanem sosnowym w wieku ok. 250-270 lat z domieszką buka, dębu, lipy i brzozy. Największe okazy sosny mierzą ponad 40 m. Jedziemy ostatnim odcinkiem ścieżki dydaktycznej i dojeżdżamy do Taborza (od parkingu przed asfaltem w, jeśłi czas pozwala, warto przejechać całą ścieżkę dydaktyczną), śródleśnej osady nad jeziorem o tej samej nazwie, założonej w XVII w . Tu skręcamy z szosy w lewo jadąc szutrową drogą w kierunku osady Niedźwiady. W Niedżwiadach skręcamy w prawo jedziemy lesną drogą by wkrótce przekraczyć drewnianym mostkiem rzeczkę Taborzankę uroczo wijącą się wśród otaczających ją lasów. Po ok. 1,5 km wjeżdżamy do osady Białka, by po ok. kolejnych 1,5 km dotrzeć do przesmyku między jeziorami Gil i Długie z plażą i kąpieliskiem gminnym. Za kąpieliskiem skręcamy na rozdrożu w prawo, dojeżdżając do kolonii Florczaki i wzdłuż jeziora Długiego dojeżdżamy do skrzyżowania dróg nieopodal leśniczówki Dragolice (po drodze równolegle prowadzi szlak zielony, jadąc nim na pierwszym rozjeździe w lewo dojedziemy do Florczak, a na końcowym rozejściu w prawo skrócimy drogę do Łukty przez osadę Dragolice). Szlak prowadzi nas przez las do drogi nr 227 Olsztyn-Morąg, którą ostrożnie przekraczamy. Dalej jedziemy drogą gruntową w kierunku wsi Ramoty nad jeziorem Marąg. Z lewej widać jezioro z Wyspą Lipową, rezerwatem faunistycznym powołanym dla ochrony miejsc lęgowych czapli siwej i kormorana. W Ramotach przekraczamy rzeczkę Łukciankę i skręcamy w prawo w drogę asfaltową 530 Łukta-Mostkowo. Po ok. 2 km dojeżdżamy do centrum Łukty.

Oznakowanie konserwowane wiosną 2012.

Niebieski - z Łukty - przewodnik po szlaku

 • 01

  Molza

  We wsi Molza w budynku byłej szkoły mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej dla osób w podeszłym wieku.

 • 02 Rezerwat Sosny Taborskiej

  Rezerwat Sosny Taborskiej

  Za Plichtą po ok. 1,5 km przekraczamy mostek na Taborzance. Niedaleko za mostkiem dojeżdżamy do Rezerwatu Sosny Taborskiej utworzonego w celu ochrony ekotypu sosny taborskiej gdzie największe okazy sosny mierzą ponad 40 m. Warto przejechać całą ścieżkę ekologiczną, zaczynając od parkingu przed asfaltem by z tablic dydaktycznych dowiedzieć się dużo ciekawostek o tutejszym lesie.

 • 03

  Niedźwiady

  Za Niedźwiadami przekraczamy ponownie drewnianym mostkiem rzeczkę Taborzankę uroczo wijącą się wśród otaczających ją lasów.

 • 04

  Przesmyku między jeziorami Gil i Długie

  Około 1,5 km za osadą Białka docieramy do przesmyku między jeziorami Gil i Długie z plażą i kąpieliskiem gminnym. Po drodze równolegle prowadzi szlak zielony, którym można skrócić sobie powrót do Łukty zmieniając szlak na ich rozejściu lub na początku wspólnego odcinka skręcić w lewo i przedłużyć sobie wycieczkę o około 20 km.

 • 05

  Ramoty

  W Ramotach możemy odwiedzić kąpielisko gminne skręcając na pierwszym rozdrożu przy zabudowaniach w lewo i kierując się przez wieś w stronę jeziora.

Kolor szlaku
Długość
27,3 km
Czas przejścia
-
Poziom trudności
-
Miejscowość startu
Łukta
Miejscowość końca
Łukta