Szlak: Niebieski - z Morąga

Morąg – Raj – Bożęcin – Ruś – Prośno – Tarda – Kudypy – Jędrychówko – Morąg

Szlak częściowo widokowy z dłuższym odcinkiem leśnym.W rusi szlak przebiega tuz przy kąpielisku i plaży gminnej. W Tardzie można pojeździć konno lub w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Bartężek wypożyczyć sprzęt pływający.
Z centrum Morąga wyjeżdżamy w kierunku południowym szosą na Olsztyn. Około 1 km za miastem skręcamy w prawo w kierunku wsi Raj. Z prawej strony mijamy jezioro zwane Rozlewiskiem Morąskim, będące ostoją licznie tu gniazdujących ptaków. Szlak prowadzi szosą wijącą się wśród pół i dociera do ładnie położonej wśród wzgórz wsi Raj. Tu kończy się szosa i zaczyna droga szutrowa. Mijamy osadę Lubin i po ok. 4 km dojeżdżamy do Bożęcina, w którym zachowało się czytelne założenie folwarczne, z klasycystycznym dworem zbudowanym w 1845 r. przez rodzinę von Graeve. Skręcamy tu w lewo, asfaltem przez kilkaset metrów i pod koniec wsi w prawo między zabudowania w polną droge. Kolejne 4 km szlaku prowadzą nadal drogą gruntową. Dojeżdżamy do Rusi, malowniczo położonej wsi nad brzegiem niedużego jeziora o tej samej nazwie. Wieś warto odwiedzić ze względu na bardzo dobrze zachowany układ urbanistyczny, nie skażony współczesną zabudową. Wzdłuż brzegu wspomnianego jeziora (kąpielisko) jedziemy przez las do starej śródleśnej osady Prośno położonej nad niewielkim jeziorkiem Pieszkowo. We wsi ciekawa drewniana zabudowa, na skrzyżowaniu skręcamy przed jeziorkiem w lewo i na końcu wsi w prawo. Dalej brukowaną w większości drogą jedziemy przez piękny las mieszany z przewagą buka. Docieramy do Tardy, ładnie położonej na śródleśnej polanie. We wsi niewielka stadnina koni wierzchowych oraz ośrodek wypoczynkowy nad brzegiem jeziora Bartężek z wypożyczalnią sprzętu pływającego. Nie wjeżdżając praktycznie do Tardy kierujemy się w prawo drogą asfaltową, mijamy po drodze osadę Bartężek i dojeżdżamy do Słonecznika. W centrum wsi kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1735 r. Przy kościele drewniana dzwonnica z połowy XIX w. i pomnik parafian poległych w I Wojnie Światowej (obecnie kapliczka). W Słoneczniku skręcamy w lewo na szosę w kierunku Wenecji. We wsi zachował się dwór z XVII i kuźnia z 1756 r., obecnie pełniąca rolę kaplicy. Uwagę zwraca również budynek starej szkoły z przełomu XIX i XX w. Dalej szlak długo prowadzi polną drogą, do Kudyp Marąskich. Stąd trasa wiedzie ponownie asfaltową szosą, mijając po drodze wieś Jędrychówko. Dojeżdżamy do Morąga, mijając po prawej ponownie Rozlewisko Morąskie (ze ścieżki biegnacej brzegiem roztacza się ładna panorama miasta). Kierując się znakami szlaku dojeżdżamy do skrzyżowania przed ratuszem kończąc wyprawę.

Oznakowanie szlaku konserwowane wiosną 2012

Niebieski - z Morąga - przewodnik po szlaku

 • 01

  Rozlewisko Morąskie

  Tuż za Morągiem po prawej strony mijamy jezioro zwane Rozlewiskiem Morąskim, będące ostoją licznie tu gniazdujących ptaków.

 • 02

  Ruś

  We wsi Ruś szlak wychodzi na wprost kąpieliska gminnego nad jeziorem o tej samej nazwie.

 • 03

  Prośno

  We wsi Prośno warto zwrócić uwagę na ciekawą drewnianą zabudowę.

 • 04

  Tarda

  W Tardzie jest niewielka stadnina koni wierzchowych oraz ośrodek wypoczynkowy nad brzegiem jeziora Bartężek z wypożyczalnią sprzętu pływającego.

 • 05

  Słonecznik

  W centrum Słonecznika natomiast warto odwiedzić kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, przy którym znajdziemy pomnik parafian poległych w I Wojnie Światowej (obecnie kapliczka).

 • 06

  Wenecja

  W Wenecji zachował się dwór o bardzo ciekawie rozbudowanej formie i kuźnia obecnie pełniąca rolę kaplicy.

 • 07

  Rozlewisko Morąskie

  Dojeżdżając do Morąga, mijamy po prawej ponownie Rozlewisko Morąskie. Można skorzystać ze ścieżki biegnącej brzegiem jeziora, z której roztacza się ładna panorama miasta. Na końcu jeziora dojedziemy wtedy do początku naszego szlaku, którym jadąc w lewo wrócimy do miasta.

Kolor szlaku
Długość
36,5 km
Czas przejścia
-
Poziom trudności
-
Miejscowość startu
Morąg
Miejscowość końca
Morąg