Szlak: Ostróda - Piławki

Jednodniowa bardzo łatwa a zarazem ciekawa przygoda na jeziorze Drwęckim. Szlak niezwykle urokliwy, gdzie po drodze możemy odwiedzić ośrodek wypoczynkowy w Bajce, odpocząć na wyspie oraz zjeść obiad w restauracji Przystanek Piławki.

Jezioro Drwęckie - Powierzchnia 880,8 ha, głębokość 22,3 m, szerokość 1,1 km, z wyspą o powierzchni 10,8 ha. Składa się z dwóch wąskich rynien - jednej równoleżnikowej, długości 12 km, oraz drugiej, odgałęzionej na północny zachód, o długości 5 km.

Wokół jeziora prowadza z Ostródy do Piławek szlaki turystyczne: niebieski i zielony.
Malownicze, rozwidlone jezioro, złożone z dwóch basenów. Południowy, bardzo wydłużony ze wschodu na zachód, mocno zwęża się w części środkowej, północny rozciąga się z północnego zachodu na południowy wschód. Łączą się one szerokim plosem w części południowo-wschodniej.

Prawie na środku północnego basenu, bliżej zachodniego brzegu leży duża, dość wysoka i porośnięta lasem wyspa. Na południowym basenie z południowego brzegu wybiega w ploso zbiornika długi i wąski półwysep (nasyp) zbliżający się krańcem do przeciwległego brzegu. Nad utworzonym w ten sposób kanałem (przewężeniem) przerzucono most kolejowy (trasa Ostróda — Morąg).

Przez jezioro przepływa rzeka Drwęca, płynąca z jeziora Ostrowina — wpada przy wschodnim krańcu Jeziora Drwęckiego. Tu również, tylko nieco bardziej na północ, znajdują się ujścia dwóch kanałów łączących Drwęckie z Jeziorem Pauzeńskim.

Wypływ rzeki Drwęcy jest położony w zachodnim krańcu zbiornika. U nasady półwyspu, po jego zachodniej stronie, znajduje się krótki i wąski kanał, łączący Drwęckie z jeziorem Smordami.

Również w południowym basenie (przy brzegu północnym, około 2000 m na zachód od mostu kolejowego) ma swój początek Kanał Elbląski. Północne odgałęzienie tego kanału prowadzi do jeziora Ilińska (trasa na Elbląg), zachodnie zaś do jeziora Daub (trasa na Jeziorak). Do północnego krańca Jeziora Drwęckiego dopływa potok z jeziora Piławeckiego Błota, do zachodniego krańca — potok z jeziora Iłg.

Brzegi basenu południowego są zupełnie płaskie i często podmokłe. Szczególnie duże połacie mokradeł leżą w środkowej części oraz wokół zachodniego krańca. Obrzeże północnego basenu jest na ogół wzniesione wysoko, występują odcinki o stromym nachyleniu stoków, jedynie południowa partia wschodniego brzegu jest również płaska i częściowo podmokła. W otoczeniu jeziora przeważają lasy. Większy areał łąk występuje jedynie w środkowej części południowego brzegu.

Wokół wschodniego krańca jeziora rozrzucone są zabudowania miasta Ostródy przy północnym krańcu leży wieś Piławki. Brzegi w części północnej są wysokie i zalesione (Lasy Liwskie), w części południowej niskiej, podmokłe i bezleśne.

Atrakcje turystyczne w okolicy szlaku

Kolor szlaku
-
Długość
-
Czas przejścia
-
Poziom trudności
-
Miejscowość startu
Ostróda
Miejscowość końca
Piławki