Szlak: Zielony - Ostróda-Mała Ruś-Piławki

Ostróda – Międzylesie - Mała Ruś – Kaczory – Piławki

Leśny szlak pieszy wokół jeziora Pauzeńskiego (Puzy). Ze względu na długość i konieczność powrotu busem z Piławek do Ostródy, zdecydowanie na dłuższy spacer.

szlak administrowany przez PTTK o/Olsztyn

Zielony - Ostróda-Mała Ruś-Piławki - przewodnik po szlaku

 • 01

  Ostróda

  Z początku prowadzi przez podmiejskie osiedle Ostródy

 • 02

  Międzylesie

  W miejscowości Międzylesie dochodzimy do śluzy "Mała Ruś". Można tędy przepłynąć z Jeziora Pauzeńskiego kanałem Ostródzkim do jeziora Szeląg Wielki a nim do Starych Jabłonek. Śluza podnosi i opuszcza statki na wysokość 1,4 m i jest częścią systemu kanału Ostróda-Elbląg.

 • 03

  Ruś Mała

  Za wioską Ruś Mała przekraczamy rzeczkę Szelążnicę, która przez 5 km swojego biegu pokonuje tą samą różnicę poziomów co śluza "Mała Ruś", przez co bardzo lubią ją kajakarze.

 • 04

  Kaczory

  Po przekroczeniu szosy przy ośrodku wypoczynkowym w Kaczorach wchodzimy w las, a tam wkrótce ukazują się małe zarastające jeziorka przecudnej urody. Jest tu bardzo cicho, ponieważ przebiegająca nieopodal trasa E-7 jest za górką, idziemy nasłonecznionym wschodnim brzegiem. Warto tu się zatrzymać na piknik – pamiętajmy jednak by wszystkie śmieci zabrać ze sobą.

 • 05

  Piławki

  Na koniec dochodzimy do Piławek, gdzie po drugiej stronie szosy, którą ostrożnie przekraczamy, w restauracji „Przystanek Piławki” możemy napić się kawy lub coś zjeść. Wracamy niestety busem relacji Miłomłyn-Ostróda lub przedłużamy sobie wycieczkę wracając do Ostródy szlakiem niebieskim. Szlak ten to również świetna propozycja na wycieczkę rowerową.

Kolor szlaku
Długość
14,5
Czas przejścia
-
Poziom trudności
-
Miejscowość startu
Ostróda
Miejscowość końca
Piławki