Szlak: Zielony - z Morąga

Morąg – Nowy Dwór – Chojnik – Kępa Kalnicka – Kalnik – Złotna – Markowo – Strużyna – Jurki - Morąg

Jest to dosyć długi szlak, którego ponad połowa prowadzi drogami polnymi i leśnymi. Nie ma on jednak większych różnic poziomów i świetnie nadaje się na całodzienną wycieczkę.
Z Morąga ulicą Dąbrowskiego wyjeżdżamy w kierunku Małdyt. Za wiaduktem kolejowym jedziemy w prawo kierując się drogowskazami i znakami szlaku wyjeżdżamy na szosę w kierunku Chojnika. We wsi uwagę zwraca kościół z 1797 r. oraz zabudowania w większości z przełomu XIX i XX w. W centrum wsi skręcamy w prawo i na końcu wsi ponownie w prawo wjeżdżając na drogę gruntową, która wijąc się wśród pól doprowadzi nas przez Kępę Kalnicką do Kalnika. We wsi barokowy kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej z I połowy XVIII w. Na skraju wsi, w niewielkiej kępie drzew stary cmentarzyk i pomnik mieszkańców poległych w pierwszej wojnie światowej. Za tym cmentarzykiem skręcamy w prawo, w drogę szutrową (momentami brukowaną) i po ok. 4 km, jadąc częściowo przez las dojeżdżamy do Złotnej, wsi o dobrze zachowanej architekturze z przełomu XIX i XX w. Skręcamy przy stawie w lewo, przez wieś i dalej asfaltową drogą po ok. 5 km docieramy do Markowa. Wieś zachowała w większości swój pałacowo-folwarczny charakter. Najciekawszym zabytkiem są ruiny pałacu Dohnów (pocz. XVIII w.) z otaczającym je parkiem. We wsi zachowały się również czworaki dla służby i rządcówka z charakterystycznym podcieniem. Przetrwał także pomnik poległych w I Wojnie Światowej (nieopodal sklepu) - przy którym skręcamy w prawo. Z Markowa asfaltową szosą kierujemy się na Strużynę. We wsi położonej wśród licznych pagórków uwagę zwraca kościół p.w. Matki Boskiej Miłosierdzia (Ostrobramskiej) z XVIII w. zbudowany na planie wydłużonego ośmioboku. Wewnątrz ołtarz w formie drzewa genealogicznego będący epitafium zmarłej w 1694 r. Joanny Elżbiety zu Dohna-Reicherstwalde, pochodzący z kościoła pw. św. Piotra i Pawła z Morąga. Za kościołwm skręt w prawo w dłói dalej drogą szutrowo-brukowaną jedziemy do Jurek. Trasa prowadzi częściowo wśród malowniczo pofałdowanych pól, a częściowo przez bukowo-świerkowy las. Dojeżdżamy do wsi Jurki. Zachował się tu dwór z drugiej połowy XIX w., po II Wojnie Światowej siedziba Warmińskiego Uniwersytetu Ludowego, którego zadaniem było przystosowywać Mazurów i Warmiaków do przyjęcia obywatelstwa polskiego. Za Jurkami przekraczamy drogę nr 528 Morąg-Orneta i wjeżdżamy na drogę gruntową, która po ok. 2 km doprowadza nas do byłego torowiska linii kolejowej Morąg-Orneta zdemontowanej przez Sowietów po 1945 r. po ok. 6 km docieramy do Morąga i kończymy wyprawę w centrum miasta.

Oznakowanie konserwowane wiosną 2012.

Zielony - z Morąga - przewodnik po szlaku

 • 01

  Kalnik

  We wsiach Chojnik, Kalnik i Strużyna warto odwiedzić zabytkowe kościoły. Na skraju Kalnika, w niewielkiej kępie drzew znajduje się stary cmentarzyk i pomnik mieszkańców poległych w pierwszej wojnie światowej.

 • 02

  Markowo

  Po około połowie drogi docieramy do Markowa. Wieś zachowała w większości swój pałacowo-folwarczny charakter. Najciekawszym zabytkiem są ruiny pałacu słynnego rodu Dohnów z otaczającym je parkiem. We wsi zachowały się również pomnik poległych w I Wojnie Światowej (nieopodal sklepu).

 • 03

  Jurki

  We wsi Jurki zachował się dawny dwór, po II Wojnie Światowej był on siedzibą Warmińskiego Uniwersytetu Ludowego, którego zadaniem było przystosowywać Mazurów i Warmiaków do przyjęcia obywatelstwa polskiego. Za Jurkami po ok. 2 km wjeżdżamy na byłe torowisko linii kolejowej Morąg-Orneta zdemontowanej po 1945 r.

Kolor szlaku
Długość
40,3 km
Czas przejścia
-
Poziom trudności
-
Miejscowość startu
Morąg
Miejscowość końca
Morąg