Szlak: Żółty - szlak czterech mostów

Łukta – Komorowo – Pelnik – Łęguty- Grazymy – Wynki - Łukta

Szlak prowadzący głównie lasem lub ocienionymi drogami, jedynie w miejscowości Pelnik kilkaset metrów trzeba przejechać dosyć ruchliwą drogą wojewódzką. Jest to „szlak czterech mostów” ponieważ przecina on aż czterokrotnie rzekę Pasłękę. Poza niewątpliwie urokliwymi walorami widokowo-przyrodniczymi, szlak oferuje kilka zagospodarowanych miejsc odpoczynku oraz możliwości skorzystania po drodze z dwóch zagospodarowanych kąpielisk gminnych. Szczególnie okolica rzeki Pasłęki, która na całej długości jest rezerwatem bobrów oferuje niezapomniane wrażenia.
Z centrum Łukty wyjeżdżamy ulicą Warmińską w kierunku północno-wschodnim, przejeżdżamy przez drogę nr 527 Olsztyn-Morąg i jedziemy szosą w kierunku Mostkowa. Po kilkuset metrach skręcamy w prawo w drogę gruntową prowadzącą do Komorowa. We wsi założonej w 1354 r. pozostałości folwarku zbudowanego w latach 70. XIX w., który na pocz. XX w. należał do rodziny Gortz. Z zespołu folwarcznego zachowały się spichlerz, cielętnik, chlewnia i kuźnia. Za wsią droga gruntowa obsadzona starymi lipami prowadzi nas przez pofałdowane pola by po ok. 1,5 km dotrzeć do starego lasu. Tu kilkusetmetrowy zjazd w dolinę Pasłęki, na moście warto zrobić sobie odpoczynek, jest to wyjątkowo urokliwe miejsce. Rzekę tę będziemy przekraczać jeszcze trzy razy - warto nadmienić, że na całej swojej długości, po 100 m od brzegu biegnie granica „Rezerwatu Bobrów na Rzece Pasłęce”, jeśli dopisze nam szczęście być może zobaczymy to płochliwe zwierzę. Po pokonaniu doliny skręcamy w prawo, by po ok. 3 km prowadzących leśną drogą gruntową dotrzeć do drogi nr 527, którą kierujemy się w prawo, aby po kilkuset metrach, za następnym mostem na Pasłęce, wjechać do wsi Pelnik malowniczo położonej nad jeziorem Isąg. Jedziemy ostrożnie dosyć ruchliwą szosa i w centrum wsi, po krótkim zjeździe na łuku w prawo, skręcamy w lewo i dalej mijając prywatne posesje szukamy po prawej wjazdu na kąpielisko gminne. Z Pelnika wyjeżdżamy drogą gruntową, by ponownie przeciąć Pasłękę straym drewnianym mostem. Dalej szutrowa droga prowadzi przez las wzdłuż jeziora Isąg, po drodze mijamy szkółkę leśną Żelazowice. Po kilku dobrze oznakowanych krzyżowaniach leśnych dróg dojeżdżamy do Łęgut, gdzie po raz czwarty przecinamy Pasłękę. We wsi interesujący kościółek z przylegającym do niego, dobrze zachowanym cmentarzem wiejskim. Za Łęgutami częściowo brukowana częściowo szutrowa droga prowadzi nas do Grazym. We wsi pozostałości folwarku należącego przez ponad 300 lat do rodziny von Stein i interesujący pałac z pocz. XX w., w którym obecnie mieści się Dom Opieki Społecznej dla umysłowo chorych. Z Grazym piękną aleją lipową docieramy do lasu, przez który jedziemy do osady Wynki położonej nad jeziorem Łoby, gdzie znajduje się kolejne kąpielisko. Można do niego dotrzeć skręcając ze szlaku w prawo, na skrzyżowaniu w centrum wsi przy drogowskazach. Wynki to wieś o wypoczynkowym charakterze. Znajduje się tu osiedle domków letniskowych i gospodarstwa agroturystyczne. Z Wynek gruntową drogą początkowo prowadzącą przez las, a następnie wśród pól po ok. 4 km docieramy do Łukty.

oznakowania konserwowane wiosną 2012.

Żółty - szlak czterech mostów - przewodnik po szlaku

 • 01

  Chatka Geringa

  Na drodze leśnej za pierwszym mostem na Pasłęce trafimy na drogowskaz do miejsca odpoczynku nad rzeką, jest to bardzo urokliwe miejsce na wysokim brzegu wijącej się poniżej Pasłęki przy byłym schronie dla myśliwych zwanym przez miejscowych "chatką Geringa".

 • 02

  Pelnik

  Pierwsze kąpielisko, bardzo dobrze zagospodarowane napotkamy we wsi Pelnik. W upalny letni dzień warto tu odpocząć i zażyć kąpieli. W lesie za Pelnikiem mijamy szkółkę leśną Żelazowice, przy której również są ławeczki do odpoczynku, a jak leśniczy będzie miał chwile czasu to z pewnością opowie o tajnikach i ciekawostkach pracy na szkółce leśnej.

 • 03

  Łęguty

  Za czwartym mostem w Łęgutach warto zatrzymać się przy starym Ewangelickim kościółku, przy którym jest wiele starych grobów z polskimi nazwiskami. Za Łęgutami częściowo brukowana częściowo szutrowa droga prowadzi nas do Grazym. Po drodze mijamy dzikie kąpielisko nad jeziorem Łęguty – tu również można się wykąpać.

 • 04

  Grazymy

  We wsi Grazymy mijamy pozostałości folwarku i odrestaurowany pałac, w którym obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie. Z Grazym wyjeżdżamy piękną aleją obsadzoną starymi lipami, która w całości uznana została z pomnik przyrody.

 • 05

  Wynki

  W miejscowości Wynki położonej nad jeziorem Łoby, znajduje się kolejne kąpielisko. Można do niego dotrzeć skręcając ze szlaku w prawo, na skrzyżowaniu w centrum wsi przy drogowskazach.

Kolor szlaku
Długość
24,5 km
Czas przejścia
-
Poziom trudności
-
Miejscowość startu
Łukta
Miejscowość końca
Łukta